Arvamusfestivalil räägiti ennastjuhtivast õppijast
Eile alanud Arvamusfestivalil toimus Noored Kooli eestvedamisel arutelu ennastjuhtiva õppija teemadel: ennastjuhtiv laps õpetajate ja vanemate vahel. Arutelu juhtis Liivia Talvik (Noored Kooli mentor ja koolitaja) ning vestlusringis osalesid Toomas Tuul (ajalooõpetajaõpetaja Elva Gümnaasiumis ja Narva Gümnaasiumis), Triinu Pääsik (Noored Kooli mentor), Jaanika Müürsepp (Eesti Montessori Ühingu asutaja), Viktoria Latova (sotsiaalpedagoog ja Kaasava Hariduse Keskuse looja) ja Karmen Maikalu (Eesti Koolipsühholoogide Ühingu juht).
Ühises arutelus jõuti sinna, et iseseisva mõtlemise, eneseregulatsiooni, eesmärkide seadmise ja valikute tegemise oskuse, planeerimisoskuse, vastutustunde, eneseanalüüsi jm vajaliku õpetamine lastele algab täiskasvanutest ehk siis esmalt peavad lapsevanemad ja õpetajad ise olema head enesejuhtijad.
Samuti tõdeti, et enesejuhtimist pole vaja ainult õpiprotsessis, vaid elus üldisemalt - seega võiks rääkida mitte ainult ennastjuhtivast õppijast, vaid laiemalt ennastjuhtivast inimesest.
*Ennastjuhtiv õppija - oskab enda vajadusi ja eesmärke määratleda, valida kaalutletud viise nende elluviimiseks ja tulemuste hindamiseks ning ka vastutada oma tegevuse ja valikute eest (HTM, õpikäsituse muutumise eesmärgid). Ennastjuhtiv õppija on inimene, kes loodab iseendale ja oma arenguvõimalustele, on teadlik oma ressurssidest ja suudab neid juhtida, suhtudes ümbritsevasse vastutustundega (Märja, 2021).