EESTI EKSPRESS: Elukaaslasega asukoha jagamine ajab eestlased kahte leeri

10/09/2024
FOTO: Pixabay
FOTO: Pixabay

Elukaaslasega asukoha jagamine ajab eestlased kahte leeri. Mõni abielupaar on juba aastaid teineteisega äppide abil oma asukohta jaganud. Teistele tundub säärane privaatsusriive mõeldamatu. Antud teemal vestles Karmen Maikaluga Eesti Ekspressi ajakirjanik Anna Teele Orav.

Mida te sellest jälgimisest arvate?

Pereliikmete asukoha jälgimine äppide abil võib nende omavahelistele suhetele mõjuda nii positiivselt kui ka negatiivselt - see sõltub kontekstist, kasutusviisist, omavahelisest usaldusest ja vastastikustest kokkulepetest. Oluline on kasutada neid äppe läbipaistvalt ja üksteise nõusolekul. Kui kasutamine põhineb usaldusel ja avatud suhtlemisel ning kõik on sellega nõus, siis võivad äpid pereelu päris hästi hõlbustada ja ka suurendada turvatunnet. Kui aga jälgimine muutub pealetükkivaks ja kontrollivaks, on kellelegi peale surutud vastu tahtmist, ei mõju see hästi. Oluline on leida tasakaal, kus turvatunne, mugavus ja privaatsus on tasakaalus ning kõik tunnevad, et nende õigusi ja vajadusi austatakse ja aktsepteeritakse.

Kui levinud see teie kogemusel on?

Tehnoloogiliste võimaluste arenedes aina rohkem levinud. Eriti laste asukoha jälgimiseks, ent aina rohkem ka täiskasvanud pereliikmete omavaheliseks asukoha jagamiseks.

Ja vaadake, kui erinevalt kõlab, kas me räägime teise asukoha jälgimisest või oma asukoha jagamisest! Jälgimine on justkui ühepoolne, pisut salajase hõnguga ja ei jäta väga vabatahtlikku või usalduslikku tunnet. Kui aga räägime asukoha jagamisest, siis on siin hulga rohkem ruumi vabale tahetele, kokkulepetele ja usaldusele.

Kas see võib toimida hästi ja ilma kahtlustusteta?

Jaa, muidugi, kui see on omavahel läbi räägitud, kõigile sobib ja põhjuseks pole kahtlused ja usaldamatus, vaid turvalisus, pereelu korraldamine, logistika, aja planeerimine vmt.

Kas teate lugusid, kus äppide kaudu teineteise jälgimine on toiminud halvasti, kahtlustades, jälgides, kontrollides, armukadetsedes?

Jah, olen näinud olukordi, kes jälgimisäpiga telefon on "unustatud" teise autosse või on vastav äpp salaja installitud teise telefoni - põhjuseks usaldamatus, armukadedus, kontrollivajadus... Tulemuseks on reeglina pigem probleemide süvenemine.

Mis piirist on see privaatsuse rikkumine? Kas see võib viia täitsa ebaseadusliku jälitamise ja ahistamiseni?

Siin peaks küsima kommentaari juristidelt, et mis hetkest alates on tegu ebaseadusliku jälitamisega.

Kui palju olete enda praktikas näinud inimesi, kel on see äpiga jälgimine probleeme tekitanud?

Mitte väga sageli, ent viimastel aastatel aina rohkem.

Missuguses suhtes võib see, et iga hetk saad oma kaaslase asukohta reaalajas vaadata, hästi töötada?

Kui on turvaline suhe ja vastastikune usaldus, asukoha jagamine – millal, kuidas, miks - on omavahel läbi räägitud ja see sobib mõlemale.

Samas teatud tingimustel kasutatakse seda mõnikord ka suhetes, kus on olnud usaldusega probleeme ja paar on vastastikusel kokkuleppel asunud usaldust taastama ning on selle nimel teinud mingiks ajaks kõik käimised/olemised/suhtlemised teisele poolele väga avatuks - see protsess käib tavaliselt terapeudi kaasabil ja juhendamisel.

Missuguses suhtes ei või?

Vägivaldne suhe, kontrolliv suhe. Suhe, kus on palju armukadedust. Suhe, kus pole omavahelist usaldust ja tahetakse teise poole asukohta vaid tema kontrollimiseks, tema üle võimu omamiseks. Suhe, kus teise asukohta jälgitakse salaja. Suhe, kus äpi kasutamine ühele poolele mingil põhjusel ei ole vastuvõetav või kus see ei ole päris vabatahtlik, vaid on justkui peale surutud, välja pressitud või manipuleeritud. Suhe, kus asukoha jagamisega proovitakse lahendada omavahelisi suhteprobleeme, ent peale selle midagi muud ette ei võeta. Ikka rääkida on omavahel vaja, kuulata ka, äpist üksi ei piisa!

Mida arvate laste asukoha jälgimisest Kas mingist vanusest alates oleks see probleemsem?

Laste ja noorte puhul kasutavad lapsevanemad jälgimisäppi eelkõige turvalisuse huvides – see võib anda vanematele meelerahu, kui nad teadavad, kus nende lapsed asuvad, samuti on võimalik ohtlikus olukorras kiiremini abi saada. Ent ka siin on oluline, et lapsed teavad, et nende telefonis selline äpp on ja see on omavahel läbi räägitud. Salaja jälgimine ja mingil hetkel selle välja tulemine tekitab lapse ja vanema vahelises suhtes usaldamatust.

Eriti tundlikud võivad asukoha jagamise koha pealt olla teismelised, kes võivad tunda, et nende isiklik ruum on ohus või et neid kontrollitakse liigselt, see omakorda võib põhjustada vastupanu ja konflikte, äppide väljalülitamist (teismelised on selles väga osavad) vmt. Siin aitavad omavahelised läbirääkimised, vanematepoolne avatud põhjendus, miks nad tahavad teada, kus nende laps viibib, samuti kokkulepped, et vanem ei kasuta lapse asukoha teadmist lapsele ebasobival viisil ära.

Loe selleteemalist Eesti Ekspressi artiklit SIIT