EESTI EKSPRESS: Kas teismelised poisid radikaliseeruvad?
Kes on Andrew Tate, miks ta on noorte meeste seas populaarne ja millised võivad olla tema mõjud? Eesti Ekspressi artiklis kommenteerib teemat teiste spetsialistide seas ka Karmen Maikalu.
Kui 16aastane poiss avab TikToki või YouTube'i, siis läheb vaid 23 minutit, et temani jõuaks misogüünne, naisi halvustav ja alandav sisu. Seda ka siis, kui poisid sellist sisu ei otsigi. Sellise avastuseni jõudis hiljuti Iirimaal Dublini linnaülikoolis tehtud uuring. Enim jõuavad poisteni paremäärmusliku suunamudija ja poksija Andrew Tate'i mõtted.
Tate'i süüdistatakse vägistamises ja inimkaubanduses, aga sajad poisid üle Eesti ja tuhanded üle maailma vaatavad praegusel hetkelgi tema videoid sellest, kui oluline on näha vaeva, teha palju tööd, hoida oma keha vormis. Ja ka sellest, et naised ei ole mõeldud juhtima, nad kuuluvad meestele ning peaksid esikohale seadma abikaasa ja ema rolli, mitte karjääri. Tate räägib noormeestele ka sellest, et depressioon ei ole päris asi ja kurbuse ületamiseks piisab elu muutmisest.
Lääne-Euroopas on täheldatud, et poiste suhtumine naisõpetajatesse on halvenenud. Lisaks naistele halvustab Tate ka haridust. Lääne meedia kubiseb murelikest artiklitest teemal, mida saaksime ära teha, et Tate'i mõju poistele oleks väiksem. Briti poliitikud on käinud isegi välja plaani aidata koolidel koolitada mees-suunamudijaid, kes tooksid välja Tate'i jutu pahupoole ja näitaksid, miks on tema sõnumid ohtlikud.
Eksperdid on põhjendanud Tate'i populaarsust sellega, et noormeestel ei ole häid ja mõistlikke meeseeskujusid, aga nad vajavad neid väga. Tate teab seda ja kasutab osavalt ära.
Eesti koolipsühholoogide ühingu juhi Karmen Maikalu sõnul ei ole poiste radikaliseerumine massiline, aga naistevastaste ja äärmuslike hoiakutega poisse on Eesti koolides küll. "Olen kuulnud kolleegidelt, et naisõpetajale on öeldud "naiste loogika". Või et "te olete naine, te ei peagi selliseid asju teadma"."
"Eestis on poisse, kes on jätnud kooli pooleli, sest Tate ütleb, et haridus on ajaraiskamine ja tee parem oma ettevõte. Kui küsida, mis ettevõtte sa teed, siis vastatakse: ma ei tea, ma pole sellele veel mõelnud. Aga kui Tate ütleb seda eralennukis, ilusad naised ümber, siis võtadki tema nõu kuulda," räägib Maikalu.
Karmen Maikalule näib, et teismeliste poiste seas on ärevust rohkem kui näiteks kümme aastat tagasi. Seda mõjutavad ühiskondlikud kriisid, aga ka see, et aina vähem on liikumist ja rohkem aega möödub digimaailmas. "Nad võivad välja paista nagu "ou-ou, mul on kõigest suva", aga sisemuses on ebakindlust hästi palju ja nad tunnevad mehelikkusest puudust. Siis kerkivadki esile Tate'i-sarnased robustsed primitiivsed äärmused, kui pole mehelikke terveid eeskujusid. Võib-olla meil ongi ühiskonnas tervet maskuliinsust liiga vähe."
Tate'i teeb psühholoogi sõnul ohtlikuks see, et ta levitab läbisegi häid ja ohtlikke nõuandeid: trenni peab tegema ja enda eest peab hoolitsema, aga naisel pole oma arvamust ja naine on mehe omand. Maikalu kardab, et Tate'i kummardamine võib naistevastast vägivalda kaudselt süvendada. Mõnikord tuleb aga koolis välja, et poisi naisi halvustava suhtumise taga on hoopis tema isa, kes mõtleb ka nii. Teinekord erinevad aga laste vaated vanemate omast kardinaalselt.
"Tihti piirdub lapsevanemate suhtlus lastega sellega, et hakka õppima, arvuti kinni, müts pähe, õues on külm, tule sööma. Väga vähe teatakse seda, keda laps fännab, mida ta arvutis teeb, millest unistab, mida kardab," kirjeldab Maikalu. "Kui lapsevanemad kuulaksid oma lapsi rohkem, ei tuleks üllatusena, et lastel on täiesti teistsugused vaated."
Loe tervet artiklit SIIT.