ÕHTULEHT: AI-kaaslane paneb südame kiiremalt põksuma?

09/15/2024
FOTO: AI/Pixabay
FOTO: AI/Pixabay

Tehisintellekti loodud AI-modellid on tänapäeva sotsiaalmeedias uus normaalsus, eriti välismaal. Kui alguses võib tunduda totter, miks peaks keegi jälgima või suisa kiinduma arvutiprogrammi loodud naisisikusse, keda pole päriselt olemaski, siis reaalsuses mattuvad need uue ajastu mõjuisikud meesjälgijate laviini alla.

Miks kipuvad mehed armuma AI-naistesse ja mõnel juhul isegi nende erootilist sisu ostma või seksiteemalisi vestluseid pidama? Psühholoog ja pereterapeut Karmen Maikalu tõdeb, et tänapäeval leidub hõlpsasti võimalusi, kuidas suhelda AI loodud kaaslasega: kas lihtsalt rääkida, sekstida ehk seksiteemalisi sõnumeid saata või siis vahetada endast tehtud erootilisi pilte või videoid. "Olemas on ka näiteks seksnukkude bordellid, mida nimetatakse erootilisteks mängukeskusteks," lisab Maikalu. 

Miks need on populaarsed? Psühholoogi sõnul on üldistav, aga aus vastus see, et inimsuhted on keerulised. "Jah, suhtlemine on illusoorne, aga see on võimalik "ära unustada". AI-kaaslane ei oota sinult midagi, tal pole soove, vajadusi, tundeid ega tujude kõikumist. See võimaldab vastutusvabalt suhelda, soovi korral olla enesekeskne ja lähtuda vaid enda vajadustest," märgib Maikalu.

Nii on kauni AI-naisega tšättida, pilte/videoid vaadata või vahetada lihtsam kui kohtamas käia. "Lihtne ja mugav elu — ei mingeid keerulisi suhteprobleeme, ei mingit pingutamist, isegi minema ei pea kuhugi. See võib olla porno realistlikum ja interaktiivsem variant. Samas kõik ei otsi AI-kaaslaselt seksuaalset kogemust," ütleb psühholoog.

Maikalu tõdeb, et AI-kaaslane võimaldab ka illusoorset emotsionaalset lähedust, näiteks meeldiva vestluse, tähelepanu, tunnustuse või oma mõtete jagamise näol. "Soovi korral saab temaga suhelda 24/7, mis inimsuhetes pole võimalik. AI-kaaslane mäletab kõike, mida sa oled rääkinud. Sa saad talle anda sellise iseloomu nagu soovid. No mida veel tahta?" mõtiskleb psühholoog.

Ta jätkab: "AI-kaaslane ei hülga ega reeda sind, ei ütle sulle "ei", on valmis kaasa tulema ideedega, mida võibolla päriselus ei julge väljendada. See võimaldab vältida hirmu saada tagasilükatud, saada haiget või tunda piinlikkust ja sa ei pea tegema end haavatavaks," loetleb Maikalu veel põhjuseid, miks otsitakse seltsi tehisintellektilt.
Samuti on AI-ga illusoorne suhe võimalik ka neil, kellel päriselus pole partneri leidmine erinevatel põhjustel õnnestunud. Näiteks väga tagasihoidlikel või sotsiaalfoobiaga inimestel. Samuti mitteatraktiivsetel, väga äärmuslike või ebatavaliste soovidega või ka väga hõivatud inimestel, kellel lihtsalt pole suhte leidmiseks või hoidmiseks aega.

Maikalu mõtiskleb, kas see kõik süvendab või leevendab üksildust, mis on meie ühiskonnas väga suur probleem. "Ohukohana näen siin siiski enesekesksuse, sealhulgas vägivaldsuse tõusu ning reaalsest elust ja inimestest võõrdumist. Suhet pärisinimesega see kindlasti ei asenda."

Loe tervet artiklit SIIT.