Perearstide ja pereõdede infotunnis räägiti laste vaimsest tervisest

10/05/2022

Oktoober on vaimse tervise kuu, mil toimub mitmeid temaatilisi üritusi. Sel nädalal toimus Eesti perearstidele ja pereõdedele suunatud infotund, kus räägiti laste vaimsest tervisest. Et teema on aktuaalne, näitas see, et infotundi oli registreerunud ligi 700 perearsti ja pereõde.

Marko Tähnas Tervisekassast rääkis sellest, millised on laste psühhiaatrilise abi saamise võimalused Eestis (kas te teadsite, et Eestis on vaid 24 lastepsühhiaatrit? jah, te lugesite õigesti - kakskümmend neli, kuigi vaja oleks tunduvalt rohkem).

Lastepsühhiaater Reigo Reppo rääkis perearstidele laste aktiivsus- ja tähelepanuhäire ravist (kui esmase ravi määrab lastepsühhiaater, siis edasist ravi saab jälgida perearst).

Lastepsühhiaater ja Eesti Psühhiaatrite Seltsi juht Anne Kleinberg rääkis lastepsühhiaatrite e-konsultatsioonidest (perearst saab kiirelt konsulteerida lastepsühhiaatriga lapse abivajaduse osas) ja Ukraina laste vaimse tervise muredest (märkame ja toetame!).

Lastepsühhiaatrid rõhutasid seda, kui oluline on, et lapsed oleksid vähem nutiseadmetes ja läheksid õigel ajal magama!  

Karmen Maikalu jagas Eesti Koolipsühholoogide Ühingu juhina infot selle kohta, mida teeb koolipsühholoog ning keda ja milliste muredega saab perearst suunata koolipsühholoogi juurde (koolipsühholoog nõustab koolis ja lasteaias nii lapsi, lapsevanemaid kui õpetajaid, sagedased teemad on laste käitumis- ja õppimisprobleemid, meeleoluhäired, enesevigastamine, kiusamine, koolitõrge, kohanemisraskused, erinevate kriisidega toimetulek, õpetajate stress ja läbipõlemine... Koolipsühholoogide tasuta ja anonüümne nõuandetelefon 1226 vastab kõnedele igal tööpäeval kl 16-20, vene keeles 1227 teisipäeviti kl 16-20).