VAATA JA LOE: Riigikogus toimus olulise tähtsusega riikliku küsimuse „Kuidas toetada noorte vaimset tervist?“ arutelu
Riigikogu tänasel istungil arutati olulise tähtsusega riiklikku küsimust "Kuidas toetada noorte vaimset tervist?"
Ettekandega esinesid sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo, Eesti Koolipsühholoogide Ühingu juht Karmen Maikalu, Eesti Noorteühenduste Liidu juht Triin Roos ning Eesti Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsiooni tegevjuht Ott Oja.
Eesti Koolipsühholoogide Ühingu juht Karmen Maikalu toonitas, et Eesti noored on hapras seisus. Muuhulgas tõi ta esile, et vaimse tervise keskus Tallinnas ütles, et sellel aastal ehk 2022. aastal esimeste kuudega oli nendel sama palju suitsiidikatsetega lapsi ja noori, kui varem oli olnud terve aastaga ning uuringud näitavad seda, et umbes kolmandik teismelistest on ennast vigastanud. Samal ajal räägivad noored psühholoogi kabinetis tihti sellest, kui mõttetu kõik on. "Me peame neid olukordi väga tõsiselt võtma," märkis Maikalu.
Maikalu sõnul puudutab noori muu hulgas liiga vara algav koolipäev, distantsõpe, lärm, stiimulirohkus, aga ka kättesaamatud ilustandardid, kliimakatastroof, maailma ülerahvastatus, sõda ja muud kriisid. "Kas meie täiskasvanutena oskame olla nende jaoks olemas? Kas me oskame nendega nendel teemadel vestelda, ilma et me ütleksime, et ah, ära räägi mõttetut juttu?" küsis Maikalu.
Maikalu sõnal vajavad meie lapsed terveid ja rõõmsaid lapsevanemaid ning koolides peavad olema psühholoogid. "Hetkel on koolipsühholoogid olemas 53 protsendis koolides. Me oleme avanud koostöös haridusministeeriumiga koolipsühholoogide nõuandeliini, et oleks võimalik koolipsühholoogiga nõu pidada ka nendel, kelle koolis koolipsühholoogi ei ole," rääkis ta. Maikalu selgitas, et seadus ütleb niimoodi, et kui laps või lapsevanem pöördub kooli ja ütleb, et tal oleks vaja psühholoogi, siis ta peab saama selle psühholoogi nädala jooksul, kriisiolukorras järgmisel päeval. "Ja kui see psühholoog leitakse väljastpoolt ehk erasektorist, siis tegelikult peab kool selle lapsevanemale ja lapsele kinni maksma. Lapsevanem ja laps ei pea ise maksma koolipsühholoogi teenuse eest."
Ettekande järgselt said Riigikogu liikmed esitada 20 min jooksul ettekandjale küsimusi.
Pärast ettekandeid ja küsimustevoorusid võtsid sõna Liina Kersna (RE), Toomas Jürgenstein (SDE), Priit Sibul (I), Peeter Ernits (EKRE) ja Tarmo Kruusimäe (I).
Loe istungi stenogrammi SIIT.
Vaata istungit SIIT, Karmeni ettekanne algab 1:12:55.