VIKERRAADIO: Olukord koolides laste nutiseadmete kasutuse osas on tõsine

09/25/2024

35 teadlast, arsti, psühholoogi ja hariduseksperti, s.h Karmen Maikalu, kirjutasid paar päeva tagasi avaliku kirja Eesti riigijuhtidele, milles väljendasid muret laste nutikasutuse reguleerimatuse üle koolides.

Täna käis Karmen Maikalu Vikerraadio saates Uudis+, kus antud teemat kommenteeris: "Olukord koolides laste nutiseadmete kasutuse osas on tõsine. Väga paljudes koolides me näeme vahetundides seda, et lapsed ei suhtle, ei liigu, vaid istuvad oma telefonides ja skrollivad seal. Häiritud on nende sotsiaalne suhtlus ning hiljem, tundi tagasi minnes, nad ei suuda keskenduda õppetööle." 

Karmen Maikalu ütles, et lapsed on jäetud koolivahetundide ajal digitaalsesse hooletusse ning et täiskasvanute poolt on vastutustundetu jätta ekraaniaja reguleerimine vaid laste endi otsustada, sest lapsed ise ei suuda seda kontrollida.

Saates sai sõna ka Haridus- ja Teadusministeeriumi kaasava hariduse valdkonna juht Jürgen Rakaselg, kes möönis, et nutiseadmete kasutamise murede teadvustamine on oluline ja selles osas on vaja tervislikkuse piirid paika saada. Samas sõnas Rakaselg, et üleriigilise keelu seadmine ei ole mõistlik ja ei too efekti. Küll aga ütles Rakaselg, et ministeerium on valmis tulema koolidele appi, et oleks olemas hea tava ja toimetamise viis nutiseadmete kasutuse osas. Rakaselg lisas, et hetkel on ministeeriumis arutusel tervisenõuete reeglid ja seal võiks samuti püüda mingi märgi maha panna.

Karmen rõhutas, et koolidel on vaja ühiseid otsuseid ja ühist lähenemist laste nutikasutuse osas. "Kas see on hea tavana või muud moodi koolidele edasi antud, aga koolid selles osas tuge vajavad. Koolidele oleks väga abistav, kui oleksid üleriigilised juhised, soovitused - millised meetmed on efektiivsed, millised mitte," sõnas Karmen.

Ühe mõttena tõi Karmen Maikalu välja selle, et kutsuda kokku ekspertide kogu, võtta teiste riikide ja oma Eesti koolide parimad praktikad ja luua selle põhjal soovitused koolidele. Karmen lisas, et praeguses olukorras, kus osad koolid seda teevad ja osad ei tee, ei ole laste suhtes aus - need lapsed, kes õpivad koolides, kus ei ole nutiseadmete kasutamine reguleeritud, on kehvemas õpikeskkonnas. Samuti tõi Karmen esile, et neis koolides, kus koolipäeva jooksul ei ole lastel nutiseadmete kasutamine võimalik, on paranenud laste vaimne ja füüsiline tervis, samuti õpiedukus, on vähenenud kiusamine, on suurenenud laste rahulolu kooliga. "Me ei ole selle vastu, et tundides kasutatakse digitaalseid õppevahendeid õpetaja juhendamisel. Küll aga oleme väga, väga mures selles osas, mis toimub vahetundides," ütles Karmen.

Karmen tõi murekohana esile veel selle, et lapsed on ajaliselt liiga palju ekraanide taga ja me peame seda  ajalist mahtu vähendama. Samuti on tõsine probleem see, et liigse ekraanikasutuse tõttu kannatavad laste suhtlemisoskused. "Lastel on lihtsam üksteisega chattida kui silmast silma suhelda," tõi Karmen näite. Siinkohal tõi Karmen olulise probleemina esile ka vanemate eeskuju nutiseadmete kasutuse osas.

Lõpetuseks sõnas Karmen Maikalu, et loodab ekspertide koostööle ministeeriumiga, et üheskoos arutada, mis on selles küsimuses parimad praktikad ning mis on meie lastele kõige parem ja tervislikum.

Kuula tervet intervjuud SIIT.