VOOREMAA: Konverents „Mustmiljon mõttevärki“ oli menukas
Meil kõigil on mõju ümbritsevale ja meid mõjutab ümbritsev, paraku võib olla nii, et halb päev kestab aastaid. Kuidas seda märgata, kuidas aidata, kuidas ise tasakaalu säilitada? Möödunud nädalal Põltsamaal toimunud Jõgevamaa vaimse tervise konverents "Mustmiljon mõttevärki", kus sõna said oma ala spetsialistid, otsis vastuseid.
Vaimse tervise teemaline konverents oli eelkõige mõtlemiseks, et mida saab teha vaimse tervise heaks ja teemaga seonduvalt noorte heaks. Konverentsi korraldas Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus ja see oli osa projektist "Iga Jõgevamaa noor on ühiskonna osa", mis on suunatud noortele vanuses 13–29 eluaastat. Esimeste registreerimispäevadega sai osalejate arv täis, mis näitas, et teema vastu on noortega tegelevatel inimestel väga suur huvi.
/.../
Seminar vaimse tervise teemadel otsis vastuseid mitmetele küsimustele. Ka koolipsühholoog Karmen Maikalu ettekanne polnud erand. Tema rääkis lähemalt teemal "Mis neil tänapäeva noortel viga on?" Kõik algab märkamisest, kuidas saada aru, et noorel on midagi viga. Mis mõjutab noori ja mida teha, kui saad aru, et noorel on probleem? Vaimse tervise teemadel räägitaks täna rohkem kui kunagi varem ja ka julgust neil teemadel kõnelda on rohkem kui kunagi varem. Hoolimata sellest kasutatakse termineid aeg-ajalt kergekäeliselt. Näiteks igaüks, kes on kurb, ei ole depressioonis.
Ometi ei saa mööda vaadata statistikast, mis ütleb, et igal neljandal täiskasvanul on depressioonioht. Eesti noorte suitsiidikatsete arv on 2,5 korda kõrgem Euroopa keskmisest ja see arv on suurenemas. Kuidas märgata, et lapse või noorega on midagi lahti?
Muutused käitumises on selge märk ja põhjus. Käitumisprobleemid, kui laps on väljakutsuv, agressiivne või on silmad kergesti veekalkvel ja nutab tihti, kõik see annab märku, et midagi on lahti. Ükski laps ei käitu niisama ja ilma põhjuseta keeruliselt. Noored näevad, mis toimub ühiskonnas, neid mõjutavad ülikõrged nõudmised, ka digimaailmal on oma roll. Täiskasvanute ülesanne on välja selgitada, mis sellist käitumist põhjustab ja omalt poolt teha kõik võimalik, et probleemid ei süveneks.
/.../
Loe tervet artiklit SIIT.